4 محصول ایمنی در برابر آتش که باید همیشه در خانه داشته باشید

4-محصول-ایمنی-در-برابر-آتش-که-باید-همیشه-در-خانه-داشته-باشید

همیشه ایده خوبی است که واکنش خانواده در برابر شرایط اضطراری را با در نظر گرفتن سناریوهای مختلفی که ممکن است در اطراف خانه رخ دهد، تقویت کنیم. علی رقم اینکه برخی از موقعیت های اضطراری بیش از سایرین قابل اجتناب هستند یا با توجه به موقعیت جغرافیایی فرد احتمال وقوع آنها کمتر است، آتش سوزی خانه چیزی است که می تواند در هر خانه و هر کجای دنیا اتفاق بیفتد. فقط در دو دقیقه، یک آتش سوزی می تواند زندگی را تهدید کند و تنها در پنج دقیقه، کل یک خانه می تواند در شعله های آتش غرق شود.

این هفته هفته گرامی داشت آتش نشانی است (7 مهر ماه) به همین دلیل با گرامی داشت این هفته سعی داریم با هدف آگاهی دادن به خطر واقعی آتش سوزی و در عین حال ارائه دانش و راه‌حل در مورد نحوه ایمن ماندن در برابر آتش سوزی خظزرات ناشی از آتش سوزی را به حداقل برسانیم. در صورت آتش‌سوزی خانه، زمانی که امنیت خانواده و اموال شما در عرض چند ثانیه به خطر می‌افتد، بسیار مهم است که با تمام موارد ضروری که می‌تواند به شما در ایمن ماندن در سناریویی که امیدوارید هرگز اتفاق نیفتد، آماده باشید.

بنابراین، چه زمانی بهتر از این هفته برای اطمینان از آمادگی خانه شما برای مقابله با خطر احتمالی آتش سوزی. از کپسول های آتش نشانی گرفته تا گاوصندوق های نسوز.

در اینجا فقط چهار محصول مورد نیاز خانه شما برای حفظ اموال، اشیاء قیمتی و مهمتر از همه خانواده شما در هنگام آتش سوزی وجود دارد.

کپسول آتش نشانی

در صورت بروز آتش سوزی، هر خانه باید یک کپسول آتش نشانی قابل حمل در هر طبقه از خانه داشته باشد. این ابزار کوچک و در عین حال قدرتمند می تواند جان و مال شما را در مواقع اضطراری نجات دهد.

بسیاری از مردم ممکن است ندانند که کپسول های آتش نشانی زیادی وجود دارد: شش نوع اصلی کلاس A، B، C، D، E و K هستند که همگی برای خاموش کردن انواع مختلف آتش طراحی شده اند. انجمن ملی حفاظت از آتش (NFPA) استفاده از کپسول های آتش نشانی چند منظوره در خانه را توصیه می کند. این کپسول ها برای آتش سوزی های کلاس A، B و C رتبه بندی می شوند که به کپسول آتش نشانی ABC مشهور هستند. این کلاس ها آتش را با مواد معمولی چوب، پارچه و کاغذ، مایعات قابل احتراق و قابل اشتعال و تجهیزات الکتریکی پوشش می دهند.

اطمینان حاصل کنید که همه افراد خانواده شما می دانند که چگونه از کپسول آتش نشانی در مواقع اضطراری استفاده کنند، به استثنای کودکان کوچک که طبق NFPA، به دلیل توانایی فیزیکی و مهارت آنها در کار با یک ابزار پیچیده، نباید از این تجهیزات استفاده نمایند.

اگر شما یا یکی از اعضای خانواده‌تان دقیقاً مطمئن نیستید که چگونه از آن استفاده کنید،از دستور “PASS” برای استفاده مناسب از خاموش کننده استفاده نمایید:

  • P: پین را بکشید. هنگام رها کردن مکانیسم قفل، مطمئن شوید که نازل خاموش کننده به سمت شما است.
  • A: پایین را نشانه بگیرید و خاموش کننده را به سمت پایه آتش بگیرید.
  • S: اهرم را به آرامی و یکنواخت فشار دهید.
  • S: نازل را با حرکات پهلو به پهلو در سراسر آتش جارو کنید.

در نهایت، در حالی که داشتن کپسول های آتش نشانی مهم است، گاهی اوقات برای مهار آتش های بزرگ کافی نیستند و شما نیازمند یک طرح فرار از آتش سوزی می باشید. در واقع هر خانه باید یک طرح فرار از آتش با برنامه های مشخصی در مورد محل تخلیه و ملاقات و همچنین نحوه فرار از خانه داشته باشد. ایده خوبی است که طرح فرار خود را با اعضای خانواده خود تمرین کنید تا همه اعضای خانواده آمادگی لازم را داشته باشند.

آشکارساز دود

آشکارسازهای دود در هر طبقه و در هر اتاق خواب خانه کاملا ضروری است. اما، هشدارهای دود فقط به میزان شارژ باتری های خود قدرتمند هستند. برای اطمینان از اینکه آشکارساز دود شما سالم هستند و به درستی کار می کنند، باید آنها را به صورت ماهانه تست کنید. آشکارساز معمولا یک دکمه “تست” دارد که می توانید آن را فشار دهید تا مطمئن شوید همه باتری ها خوب کار می‌کنند. برای آشکارسازهای دود قدیمی‌تر، FEMA توصیه می‌کند 10 سال پس از تاریخ تولید آن‌ها را تعویض شوند(صرف نظر از سالم بودن آنها).

در صورت امکان، دتکتورهای دود متصل به هم را بخرید یا یک متخصص حرفه ای را برای اتصال آشکارسازهای دودی که از قبل دارید استخدام کنید. با آشکارسازهای به هم پیوسته، در صورتی که یکی از آشکار ساز ها خراب شود، مابقی آنها هشدار را به کل خانه مخابره میکنند و به کل خانواده خطر آتش‌سوزی بالقوه را هشدار می‌دهند.

در حالت ایده آل، شما باید یک آشکارساز دود ترکیبی و آشکارساز مونوکسید کربن (CO) داشته باشید تا خانه خود را از هر دو آتش سوزی احتمالی یا نشت مونوکسید کربن ایمن نگه دارید.

نردبان فرار قابل حمل

به عنوان بخشی از طرح فرار از آتش ، اگر خانه شما دو یا چند طبقه دارد، شما و خانواده تان باید برای فرار بالقوه نیاز به فرار از سطوح بالا بدون استفاده از پله های داخلی خود آماده شوید به همین منظور، یک نردبان فرار باید در نزدیکی پنجره ها به عنوان یک “مسیر فرار اضافی” قرار دهید.

نردبان های فرار را می توان در مکانی در دسترس نگهداری کرد، اما اطمینان حاصل کنید که همه اعضای خانواده می دانند کجا هستند و می دانند چگونه از آن به درستی استفاده کنند. قبل از استفاده از یکی از آنها، دستورالعمل های سازنده را به دقت بخوانید و از بزرگسالان و کودکان در خانه بخواهید که آن را تنظیم و استفاده نمایند تا آمادگی کافی را در زمان نیاز داشته باشند.

گاوصندوق که نسوز

اگر آتش سوزی در خانه رخ دهد، اولویت اصلی شما این است که مطمئن شوید خانه شما ایمن است و در صورت لزوم می تواند فرار کنید. با این حال، این بدان معنا نیست که اقلام مادی ( مانند جواهرات با ارزش، اشیاء احساسی یا عکس‌ها و وسایلی که به سختی قابل تعویض هستند مانند شناسنامه اصلی ) برای محافظت مهم نیستند.

اگر آتش سوزی در خانه در حال رخ دادن است، نمیتوان به اموال و اشیای گران قیمت توجهی نمود زیرا این لحظه ها هست که سرنوشت ساز است و میبایست در سریع ترین زمان ممکن جان خود و خانواده را نجات داد. اینجاست که می گوییم قبل بروز هرگونه آتش سوزی باید اموال گرانقیمت خود را در درون گاوصندوق نسوز نگهداری نمود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سبد خرید